Everesta, s.r.o.

Radujme se, opijme se

ohňostroj

Ohňostroj, karneval, šílenství, davy, smích, alkohol…obraz karnevalového šílenství je jedním z motivů ustálených v literatuře a uměleckém díle jako symbol změny, světa naruby, převrácení hodnot, zvrácenosti, důležitého obratu nebo klíčového momentu.
Zakázané je dovoleno, povolené odvrženo, potlačované uvolněno, nesmyslné uznáváno, odlišné přijímáno a běžné ponecháno stranou.

České Vánoce

weihnachten in tschechien

Milí čtenáři.

Čas hřejivých slov se snesl na okenní parapety vytopených středoevropských domácností.
A k českým prahům, v těsném závěsu za sobím spřežením západního Nikolause, letos míří i lingvistický Ježíšek z bosstonského jazykového koutku.
A na rtech nese otázku: Vánočníme po česky?

Malá analýza školení

kurz

Školení, kurz, seminář, rekvalifikace, rekvalifikační kurz, v jiných sférách k podobným účelům třeba taky náslech, stáž a konference.
Slovník českých slov a frází souznačných a příbuzných, úctyhodný několikakilový svazek s názvem Tezaurus jazyka českého, nám pod heslo školení řadí ještě výrazy
-průprava
-příprava
-trénink

Potíže s firmou

pivní moudrost

„Nejdou kšefty,“ zahuhlala neoholená brada, když olízla pěnu z konečků fousů a půllitr se vrátil zpátky do loužičky na stole.
„Hm,“ přitakává protisedící plnovous.
„Založim si firmu.“
„Hm.“
„Budu řiditel.“
„Hm.“
„Ty, Véna, kolik musí bejt lidu ve firmě.“
„Nevim.“

Balada o skláři Alfonsovi

propustit 3

Znáte slovo, které by si připustilo k tělu víc předpon než…?

I rozmrzelý foukač skla, jenž si byl právě nucen připustit, že je propuštěn, je svolný krutému šéfovi redukční hřích poněkud odpustit, je-li vpuštěn do rodinného hnízda růžolící chotí s rozpuštěnými kadeřemi a úsměvem na líci.

Ssloupek dočasně mimo provoz

dočasně mimo provoz

Ssloupek má od června prázdniny a proto je tato rubrika dočasně uložena k letnímu spánku. V září se však můžete těšit na další příspěvky.

Žiju, abych odpočíval / Odpočívám, abych žil?

odpočinek

Kalokagathia – hledání souladu duševních a tělesných sil a jeho dosažení - ideál starého Říma.
Následuj instinkt, na dvě stě procent, nevaž se odvaž se, mladá a krásná, štíhlá a dokonalá, víc a nejvíc, super extra nejkrémovější – ideál dneška.

Železná opona otevřená – už i pro děti

Pidižvík

Jednou v neděli, s očima ještě ospale polovičníma, jsem se takhle mihla kolem ranního vysílání pro děti a koutkem oka zahlédla něco, co mě natolik zaujalo, že jsem si přisunula křeslo a místo snídani se věnovala obrazovce.

Zborcené harfy tón

Mácha

Láska. Co je láska. Fluidum? Éter? Hvězdný prach? Stříbřitý pel z křídel mytických vážek a antických motýlů, pulzující tětiva transparentního luku Amórova, vnadný záchvěv líbezné harfy dýchající do půlnočního ticha, slabé nevyřčené Dionýsovo ach...

Něžný cit byl a je podrobován důkladnému zkoumání a snaze o artikulaci od samého vzniku jednoho z pilířů lidské kultury – písemnictví.

Malá bajka o zjedeném

vlk

Byl jednou Jeden. Byl jiný než ostatní vlci. Pomáhal zvířátkům v celém horském teritoriu. Veverkám loupal oříšky, králíkům olizoval nemocné tlapky a se sovami se dělil o myši, nebylo-li větší sousto. Všichni ho měli rádi. Vlkům přišel divný.
Jeden měl zvláštní nemoc. Z čenichu mu neznámo proč sem tam ukápla kapička krve. Byla to vlčí krev.