Everesta, s.r.o.

Recenze: Precious

Precious Movie

Kruté drama má šest velkých nominací na Oscara (mimo jiné nejlepší film, režie, ženský herecký výkon v hlavní a vedlejší roli). V českých kinech ho zatím nemáme.

Precious: Based on the Novel "Push" by Sapphire
Režie: Lee Daniels
Hrají: Gabourey Sidibe, Mo`Nique, Paula Patton, Mariah Carey, Lenny Kravitz

Film L. Danielse měl v USA premiéru v listopadu 2009. Vypráví příběh náctileté obézní dívky Precious, která žije se svou rodinou v jedné chudinské čtvrti v New Yorku a jejíž život není žádné peříčko.

Precious je dívka, kterou opravdu jen těžko přehlédnete, přestože je velmi tichá a ve škole sedí vždy až v poslední lavici. Její tělesná schránka je opravdu obrovská a vytváří tak neustále dojem jakési netečnosti a nepřístupnosti. Přesto je tato dívka, která nemá žádné přátele a nikdy nepoznala milostný vztah s opačným pohlavím, jediná ve své rodině, která je schopná lásky. Té se jí ale zoufale nedostává. Rodina hlavní hrdinky je totiž v naprostém rozkladu – otec i matka jsou bez zaměstnání, mladší dceru s Downovým syndromem má na starosti babička, není nic výjimečného, když doma není nic k snědku. Nic z toho ale není ani zdaleka tak strašné, jako nestvůrný vztah mezi Precious a oběma rodiči. Otec Precious totiž svou dceru již od útlého dětství pohlavně zneužívá a nikdo z nejbližšího okolí není schopen mu v tom zabránit. Matka, místo aby se starala o své dítě, na Precious nepříčetně žárlí a dělá jí ze života peklo. Vše vyvrcholí ve chvíli, kdy Precious přivede na svět syna vlastního otce a aby zachránila sebe i své dítě, prchá z domova. Přestože je jí nabídnuta pomocná ruka, není všem jejím utrpením ještě konec… Konečně je ale rozbit začarovaný kruh a my můžeme spolu s Precious doufat ve světlejší zítřky pro další potomky této nešťastné rodiny.

Snímek L. Danielse je přesně tím filmem, který vás po odchodu z kina nenechá chladnými, donutí vás přemýšlet, možná vás přiměje i k slzám. Brutálně realistické scény jsou nápaditě prostříhány scénami snovými, které nám dávají trošku větší šanci nahlédnout do nitra hlavní hrdinky, nejsou však přehnaně ilustrativní. Jedna scéna střídá druhou s takovým napětím, že po dvou hodinách jste opravdu překvapeni, že film je již u konce.

Za zmínku stojí určitě také výkony všech herců, o kterých nelze než konstatovat, že jsou výborné.
Pokud si od návštěvy kina slibujete jen odpočinek a pohodu, není Precious ta správná volba. Pokud máte ale odhodlání spolupodílet se na jednom nevšedním uměleckém zážitku, stačí jen počkat si na uvedení do českých kin.

Komentáře

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Více informací o možnostech formátování

CAPTCHA
Toto je ochrana před spamem. Doplňte prosím výsledek.
2 + 3 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.
By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.